Mankala

Hawalis Masters Tournament

1 Maxat Shotayev
2 David Kotin
3 Kamchybek Kasymov
4 Anarbek Dzamakeev

Bestemshe International Championship

Masters tournament
1	Kymbat		Nusserova
2 Zharaskhan Saginbayev
3 Anastassiya Foos
4 Maxat Shotayev
5 Assylkhan Kozhanassip
6 Bexultan Bostandikov
7 Ainur Zhakhapbayeva
8 Hana Kotinová
9 Radka Nezvalová
10 Faruk Guelhan
11 Pavel Noga
12 Roman Botvinik
13 Yunus Tuerksezer
14 Leunsa Kametcha

Beginners tournament
1	Akerke		Kenzhebekova
2 Gulnara Bazaraliyeva
3 Asset Kayirzhanov
4 Zhansaya Smailova
5 Sayat Zhandarbek
6 Aruzhan Abdykhamova
7 Sebahat Dede
8 Berrin Oezkoek
9 Nikita Zincenko
10 Taha Dagasan

Toguz Kumulak - Main Tournament

Men's tournament
1	6	ZHARASHAN  SAGINBAYEV	5,5	KAZ	32	26
2	9	ASSYLKHAN  KOZHANASSIP	5,5	KAZ	27	21
3	4	ANARBEK  DZAMAKEEV	5	KGZ	31	20
4	8	ASSET  KAYIRJANOV	5	KAZ	30	21,5
5	1	NURBEK  KABIEV		5	KAZ	30	18,5
6	2	SERIK  AKTAYEV		4,5	KAZ	32,5	22
7	7	BEKSULTAN  BOSTANDIKOV	4,5	KAZ	24,5	17
8	10	SAYAT  JANDARBEK	4	KAZ	29	17,5
9	11	MARLIS  DUULATBEKOV	4	KGZ	27,5	17
10	3	MAXSAT SHOTAYEV		4	KAZ	26,5	18,5
11	5	MURATALI  ISMOILOV	4	KGZ	26,5	17
12	14	JAKUB  CACH		4	CZE	23	13
13	16	ONDREI CACH		3	CZE	27,5	13
14	13	GEORGY FEDER		3	GER	24,5	13
15	12	PAVEL NOGA		3	CZE	22	12
16	21	FARUK GUELHAN		3	TUR	21,5	12
17	18	ZDENEK CACH		3	CZE	21,5	10
18	23	NIKITA  ZINCENKO	3	CZE	19,5	10
19	22	YUNUS TURKSEZER		3	TUR	16	10
20	20	WASYL  JERENOVSKI	3	POL	16	7
21	15	JEAN  RETCHITSKI	2	SUI	22,5	8
22	17	LEUNSA KAMETCHA		2	CMR	20	9
23	19	ROMAN BOTVINIK		1	ISR	19,5	3
24	24	HORST SCHMIED		0	AUT	18	0

Women's tournament
1	1	ASSEL  DALIYEVA		6	KAZ	30,5	25
2 4 ANASTASIA FOOS 5,5 KAZ 30,5 23
3 2 DIANA  KENINA 5 KAZ 33 20,5
4 5 JANYL  SAGYNBAYEVA 5 KGZ 29 21,5
5 8 GULNARA  BAZARALIEVA 4,5 KAZ 29 19
6 11 ZHANSAYIA SMAILOVA 4,5 KAZ 25,5 16
7 7 KIMBAT NUSEROVA 4 KAZ 29,5 20
8 3 AKERKE  KENZHEBEKOVA 4 KAZ 28,5 16
9 12 ASSEL  DOSSAMANOVA 4 KAZ 24,5 16
10 10 ARYZHAN  ABDIHANOVA 3,5 KAZ 27 16
11 9 RADHA NEZVALOVA 3 CZE 24,5 13
12 6 SHOLPON  KENDIRBAYEVA 3 KGZ 23 12
13 13 HANA  KOTINOVA 3 CZE 20,5 10
14 14 SEBAHAT DEDE 3 TUR 20 10
15 16 GULZAT KOKOEVA 3 POL 19,5 9
16 20 BERRIN OEZKOEK 3 TUR 18,5 10
17 15 ANNA GOGOLEK 2,5 POL 17,5 8,5
18 18 MARINA  ZINCENKO 2 CZE 22 8
19 17 INNA KURIANOVA 1,5 UKR 18,5 6,5
20 19 WALCZAK 0 POL 19 0

Toguz kumalak Computer International Championship

1 Kazakhstan 2 Czech Republic 3 France

Toguz kumalak Blitz Championship

Masters tournament
1	5	ASSEL  DALIYEVA		94 *	KAZ	6	25,50
2 4 ANARBEK  DZAMAKEEV 95 * KGZ 6 21,50
3 11 ASSET  KAYIRJANOV 89 * KAZ 5 16,50
4 2 SERIK  AKTAYEV 99 * KAZ 5 15,50
5 6 DIANA KENINA 94 * KAZ 4,5 15,00
6 10 BEKSULTAN  BOSTANDIKOV 91 * KAZ 4 15,00
7 1 NURBEK  KABIEV 101 * KAZ 4 14,00
8 9 ASYLHAN  KOZHANASIP 93 * KAZ 4 8,50
9 8 ZHARASHAN  SAGYNBAYEV 93 * KAZ 4 10,50
10 21 ZHANSAYIA  SMAILOVA 75 * KAZ 3,5 10,75
11 3 MAXSAT SHOTAYEV 97 * KAZ 3,5 13,25
12 12 SAYAT  JANDARBEK 85 * KAZ 3,5 10,75
13 16 ANASTASIA FOOS 80 * KAZ 3,5 7,75
14 15 KIMBAT  NUSERJVA 83 * KAZ 3,5 6,50
15 13 MARLIS  DUULATBEKOV 84 * KGZ 3 7,25
16 18 JANYL  SAGYNBAYEVA 79 * KGZ 3 6,75
17 17 GULNARA BAZARALIEVA 80 * KAZ 3 5,25
18 14 AKERKE KENZHEBEKOVA 83 * KAZ 2 3,00
19 7 MURATALI  ISMOILOV 94 * KGZ 2 4,00
20 20 ARYZHAN ABDIHANOVA 76 * KAZ 2 2,25
21 19 SHOLPAN  KENDIRBAYEVA 78 * KGZ 2 2,75

Beginners tournament
1	2	RADKA  NEZVALOVA	90 *	CZE	5	15,00
2 7 ASSEL  DOSSAMANOVA 74 * KAZ 4 9,00
3 10 PAVEL NOGA 63 * CZE 3 6,00
4 9 GULZAT KOKOEVA 64 * POL 3 5,00
5 1 JEAN RETCHITSKI 95 * SUI 3 4,00
6 3 ROMAN  BOTVINIK 87 * ISR 2 2,00
7 6 INNA  KURIANOVA 75 * UKR 2 2,00
8 4 WASYL JERENOVSKI 86 * POL 1 1,00
9 5 LEUNSA KAMETCHA 76 * CMR 1 1,00
10 8 HORST SCHMIED 73 * AUT 1 1,00

Toguz kumalak - Junior Rapid Championship

1 4 SAYAT  ZHANDARBEK 87 * KAZ 4,5 0 14,00
2 10 ZHANSAYIA  SMAILOVA 80 * KAZ 4,5 0 13,25
3 6 AKERKE KENZHEBEKOVA 84 * KAZ 4,5 0 11,75
4 8 ASSET  KAYIRZHANOV 82 * KAZ 4 0 9,00
5 2 MARLIS  DUULATBEKOV 89 * KGZ 3,5 0 9,75
6 11 GULNARA BAZARALIEVA 79 * KAZ 3 0 5,25
7 3 ARUZHAN ABDIHANOVA 88 * KAZ 3 0 8,50
8 1 ONDRE  CACH 90 * CZE 3 0 4,25
9 5 MUHTAROVA TALSHIN 86 * KAZ 2 0 2,25
10 7 NIKITA  ZINCENKO 83 * CZE 2 0 2,25
11 9 JAKUB CACH 81 * CZE 2 0 3,75

Bao Masters International Championship(final)

1 Kamchybek Kasymov KGZ
2 Hana Kotinová CZE
3 Horst Schmied AUT
4 Hugues-Armel Leunsa Kametcha CMR
5 Roman Botvinik ISR

Oware/Warri International Championship

Name     Level Score   1        2        3        4        5        6        7    Points   SOS   SOSOS   
1   Serik      9 Kyu   32      9+       8+       2+       3-       5+       7+       4+      6     212   1461    
2   Maxat     9 Kyu   32     12+       4+       1-       7+       3+       6+       5+      6     210½  1463    
3   Anarbek    9 Kyu   31     13+       6+       5+       1+       2-       4-      10+      5     210½  1460    
4   Nurbek     9 Kyu   30½     6+       2-      11+       8=       9+       3+       1-      4½    212½  1451½   
5   Assel      9 Kyu   30     11+       7+       3-      14+       1-       8+       2-      4     210½  1444½   
6   Ainur      9 Kyu   30      4-       3-      13+      10+       8+       2-       9+      4     208   1451    
7   Radka      9 Kyu   30     10+       5-       9+       2-      12+       1-      13+      4     206   1448½   
8   Kamchybek  9 Kyu   29½    14+       1-      10+       4=       6-       5-      12+      3½    205½  1450½   
9   Jean       9 Kyu   29      1-      12+       7-      11+       4-      14+       6-      3     205½  1442  
10  Pavel      9 Kyu   29      7-      14+       8-       6-      11+      13+       3-      3     203½  1433  
11  Leunsa     9 Kyu   29      5-      13+       4-       9-      10-      12+      14+      3     199½  1439  
12  Marina     9 Kyu   27      2-       9-      14-      13+       7-      11-       8-      1     203½  1430½ 
13  Botvinik   9 Kyu   27      3-      11-       6-      12-      14+      10-       7-      1     203   1431½ 
14  Horst      9 Kyu   27      8-      10-      12+       5-      13-       9-      11-      1     200½  1431 

Longbeu-A-Cha International Championship

1 Maxat Shotaev KAZ 3
2 Hugues-Armel Leunsa Kametcha CMR 2
3 Bektur Tinibekov KGZ 1
4 Horst Schmied AUT 0

Um El Bagara International Championship

1 Bektur Tinibekov KGZ 4
2 Maxat Shotaev KAZ 4
3 Roman Botvinik ISR 2
4 Horst Schmied AUT 2
5 Hugues-Armel Leunsa Kametcha CMR 1,5
5 Kamchybek Kasymov KGZ 1,5

Turkish Mangala International Championship

Men's tournament
Sira SNo. isim Rtg FED Puanlar BH.
1 12 Kozhanassip Asilkhan 1000 KAZ 5½ 29½
2 9 Kabiyev Nurbek 1000 KAZ 5½ 26
3 5 Bostandikov Beksultan 1000 KAZ 5 24½
4 7 Dzhanmakeev Anarbek 1000 KGZ 4½ 30½
5 15 Shotayev Maksat 1000 KAZ 4½ 30½
6 16 Tinibekov Bektur 1000 KGZ 4 26
7 10 Kasymov Kamchybek 1000 KGZ 4 25½
8 6 Duulatbekov Marlis 1000 KGZ 4 21
9 17 Zhandarbek Sayat 1000 KAZ 3½ 25½
10 2 Dagasan Taha 2240 TUR 3½ 21½
11 8 Ismailov Murataly 1000 KGZ 3½ 21
12 3 Turksezer Yunus 2210 TUR 3 25
13 11 Kayirzhanol Aset 1000 KAZ 3 23½
14 1 Gülhan Faruk 2248 TUR 2½ 26½
15 13 Sagimbayev Zharaskhan 1000 KAZ 2½ 16½
16 4 Aktayev Serik 1000 KAZ 2 24½
17 18 Kametcha Leunsa 1000 CMR 1½ 19½
18 14 Schmied Horst 1000 AUT 1 24
Women's tournament
Sira SNo. isim Rtg FED Puanlar BH.
1 11 Sagynbekova Zhany 1000 KGZ 5½ 28
2 4 Bazapaliyeva Gulnara 1000 KAZ 5½ 27
3 3 Dede Sebahat 2210 TUR 5 27½
4 12 Zhakapbayeva Ainur 1000 KAZ 5 26½
5 5 Borgemikova Cholpon 1000 KGZ 3½ 29
6 1 Özkök Berrin 2248 TUR 3½ 26
7 6 Foos Anastasya 1000 KAZ 3 21½
8 8 Kenina Diana 1000 KAZ 2½ 25½
9 7 Kendirbaeva Cholpon 1000 KGZ 2½ 18½
10 10 Kotinova Hana 1000 CZK 2 22½
11 9 Kenzhebekova Akerke 1000 KAZ 2 21½
12 2 Erdogdu Hasret Emel 2240 TUR 2 20½